מוזיאון העיצוב חולון – כך זה התחיל

כשאנו שומעים כי מגזין תיירות חשוב בעולם כולל את מוזיאון העיצוב חולון ברשימת "עשרת האתרים שעליך לראות בטרם תמות" וכתבי עת בעלי שם עולמי ממליצים למטיילים בעולם בכלל ולאלה המתעניינים בתחום העיצוב בפרט – שלא לפסוח על המוזיאון המוגדר כאחד מאטרקציות האדריכלות החשובות בתבל – כדאי להיזכר איך הכל החל.

כבר בשנת 2002 הגעתי למסקנה כי מוזיאון לעיצוב, אשר כמוהו אין רבים בעולם וכמובן שלא בישראל – יעניק מימד נוסף  לתדמיתה  החיובית של העיר חולון.

הובילו לכך שלושה דברים שקרו אז:

1. משרד המסחר והתעשייה פנה אליי בהצעה לבניית תוכנית לשיתוף פעולה בין מעצבים לתעשייה, ראשית מכיוון שראה את הפוטנציאל הגלום באיזור התעשייה בחולון שהוא מהגדולים בארץ ושנית משום שראה את העתיד של הייצוא התעשייתי בישראל  בהתמקדות בנושא העיצוב. סברתי כי  חשוב שאנחנו נהיה המובילים ונקים מרכז אשר ישרת את התעשיינים והמעצבים כאחד.

2. כחברה בוועד המנהל של המכון הטכנולוגי בחולון H.I.T  ראיתי את הגידול במספר הסטודנטים ובביקוש למגמות העיצוב ואת הקושי הרב של הבוגרים להשתלב בעבודה בתחומים אלה.

3. בנוסף חולון 'עיר הילדים'  היתה (ועודנה) מעוניינת למצוא דרכים אשר יעשירו את 'ארגז הכלים העירוני' המוצע לילדים. עיצוב היא שפה המוכרת לילדים למשל מעולם הצעצועים. ידוע כי שפת העיצוב מאפשרת להם לפתח את כישורי האוריינות, את התקשורת ואת היכולת להתנהג ולבחור נכון.

בשלב הראשון הקמנו את המרכז לעיצוב שכלל ספרית חומרים לעיצוב, אתר אינטרנט עם כל החידושים והמידע הנדרש למעצבים וכן ארגנו ימי עיון וכנסים בנושא עיצוב. רק לאחר פעילות שנמשכה כשלוש שנים קם המוזיאון לעיצוב אשר מאגד בתוכו את כל הפעילות הקודמת בנוסף לפעילות המוזיאלית המקובלת ובכלל זה תערוכות, סדנאות, סיורים ומפגשים עם מעצבים בינלאומיים, הפקת קטלוגים, בניית אוסף ועוד…

כיום – מספר חודשים בלבד מאז פתיחתו של המוזיאון ולאחר שתי תערוכות ותערוכה שלישית הנפתחת בימים אלה – אנו עדים לעניין עצום, אשר גדל והולך – בתחום זה. המוזיאון זוכה לתהודה אדירה בעולם וחולון יוצאת נשכרת. קהלים מגוונים מגיעים לבקר: בוגרים, צעירים וילדים. לנו חשוב מאוד להגיע אל הדור הצעיר, למשפחות, לקבוצות מאורגנות ממערכת החינוך.

המוזיאון מציע חוויה ולמידה מתוך התנסות. אנו נמשיך ונפתח למידה חווייתית ומרגשת מתוך מעורבות רגשית. אנו מקווים כי נצליח לפתח את חושיו של המבקר הצעיר, את יכולותיו האינטלקטואליות לתועלת ולהנאה בהווה ובעתיד.

אני מאחלת לכם ולנו שנה מצוינת של המשך עשייה והתפתחות עירונית!

3 תגובות

  1. חנה, אני חושב שדבר ראשון יש את הצורך להגיד לך ברכות על כך שאת מתחברת לתושבים בכתיבת שורות אלו מעת לעת, כל הכבוד על כך.
    אניט חושב שכדאי להעביר עוד יותר ימי עיון בתצורת ימי כיף, דבר שמרתק לא רק את המבוגרים, אלא גם את הילדים, שהרי הם העתיד באמנות.
    מוזיאון העיצוב בחלון נראה פשוט מדהים, ואני חושב שיש לשמר ולטפח אותו לאורך זמן רב.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s