מקס וג'סי מארחים

מעת לעת עולה לכותרות שמה של שכונת ג'סי כהן ולאו דווקא בהקשר חיובי. לאחרונה היה זה על רקע המחאה החברתית ומצוקת הדיור. הפעם אני מבקשת לשפוך אור על השכונה ותושביה מכיוון קצת אחר ולספר על פרויקט יוצא דופן ומעניין במיוחד, העושה שימוש באמנות ליצירת שינויים ותהליכים חברתיים בקהילה.

אחד משיאי הפרויקט יתרחש במהלך חג הסוכות כשתחת הכותרת: 'מקס וג'סי מארחים' יתקיימו במשך יומיים אירועים, פעולות אמנות וסדנאות, החל משעות אחה"צ ואל תוך הערב, במסגרתם יוצגו פרויקטים שונים המתקיימים בשכונה ומיועדים לתושביה, תושבי חולון והקהל הרחב.

אמנות דיגיטלית בשכונת ג'סי כהן

הייחוד של כל העשייה הזו הוא הפוקוס הניתן לתושבים, ההתייחסות לעולמם, לסיפור האישי והמשפחתי שלהם, לעבר אך גם להווה – תוך כוונה אמיתית להשפיע על העתיד, עתידם שלהם (שהוא למעשה עתידנו שלנו) – ביחד אתם.

את הפרויקט הייחודי הזה מוביל המרכז לאמנות דיגיטלית כשבראש כל מיזם עומד אמן או מספר אמנים הזוכים בהזדמנות יוצאת דופן לפגוש אנשים, תרבויות, סיפורים ועולמות, שככל הנראה בדרך אחרת לא היו פוגשים. אנשי השכונה מצידם נחשפים באופן בלתי אמצעי לתהליכי יצירה, כאשר הם גם ה"שחקנים" וגם "היוצרים". כל התופעה המיוחדת הזו יוצאת לפועל בזכות השימוש במדיה הדיגיטלית, בצילום, בהסרטה, בתיעוד ובתקשורת עכשווית. פרויקט ג'סי כהן הוא פרויקט של אמנות הפועלת מתוך תחושת אחריות ושותפות לחברה בה היא מתקיימת. הפרויקט מבקש לבחון כיצד אמנות ומוסד אמנות ציבורי יכולים להוות חלק משמעותי בתהליכים עירוניים, מהם התפקידים ותחומי האחריות של האמנות כשהיא באה לפעול בתוך שכונה, עיר וחברה.

זו הזדמנות יוצאת דופן למפגשים לגמרי לא שגרתיים, כמעט בלתי אפשריים בין אנשים, קהילות ומציאויות לכאורה כל כך רחוקות זו מזו, אך מסתבר שלא כל כך שונות.

זוהי גם הזדמנות לראות שילוב כוחות של מוסד אמנותי – המרכז לאמנות דיגיטלית, מרכז קהילתי ותיק הפועל שנים רבות בשכונה- מרכז לזרוס, מוסד חינוכי – בית הספר ויצמן, תנועת נוער – השומר הצעיר, העירייה וכמובן השחקנים הראשיים: התושבים והמבקרים הרבים שאנו מקווים שיבואו.

ג'סי מבשלת

'ג'סי מבשלת', 'סינגל קופי', 'ג'סיקום', 'זהות וזיהוי', 'סיפורי חיים', 'אל העולם הפיזיקלי ובחזרה'  ו'חיבוק תוף' – הם אחדים מהשמות מעוררי הדימיון ומקצת מהדברים הקסומים שניתן יהיה לפגוש ולחוות ביומיים הקרובים.

לכל המידע אודות כל הפעילויות והמופעים לחצו כאן.

אשמח אם תשתפו אותי בהתרשמויותיכם.

3 תגובות

 1. זה צירוף מקרים שפתאום יש אירועים בג'סי כהן או שאני מדמיין??

  ראש העיר התעלם ממצוקת מחוסרי הדיור בשכונה ופתאום יש אירועי חג בשכונה…

  זה שקוף כל כך…

  זה רק מחמיר את המצב…

  הקוראים / התושבים כבר לא שוכחים…

  אף אחד לא מצפה שהעירייה תפתור את מצוקת מחוסרי הדיור – כי מדובר בעניינים למשרד הרווחה והשיכון וכו' וכו' ,אבל טיפת התחשבות מצד ראש העיר היתה מצטיירת הרבה יותר טוב ממה שקרה בפועל…

  להזכירך הבחירות מתקרבות, 2013 זה ממש אוטוטו כאן…

  1. תודה על התגובה וההתייחסות אולם כדאי לדעת כי האירועים בסוכות הינם חלק מפרויקט מתמשך של המרכז לאמנות דיגיטלית במימון העירייה שהחל ב-2010. גם בקיץ 2010 נערכו אירועים בשכונה, אשר ציינו את פתיחת הפרויקט. האירועים בסוכות השנה תוכננו עוד לפני שעניין מצוקת הדיור עלה על הפרק וללא שום קשר. באחד הפוסטים הקודמים התייחסתי לנושא, כדוגמא לאופן בו המוסד הציבורי יוצא לשטח, מתחבר לתושבים ומחזק אותם כקהילה וכפרטים.
   ולסוגיית מחוסרי הדיור – בהזדמנויות רבות הביע ראש העיר חולון הזדהות ותמיכה במאבקם של הזכאים לדיור שאינם מקבלים פיתרון לאורך שנים, ואף קרא לרשויות המדינה לשוב ולבנות דיור בדומה לזה שהוקם בחולון במסגרת פרוייקט "בנה דירתך" בשיתוף העירייה והחברה הכלכללית שלה בראשית שנות התשעים. עיריית חולון היא זאת שהעמידה לרשות אנשי המאהל שירותים ציבוריים כדי לאפשר קיום בתנאים אנושיים. כאשר הוקמו צריפים ללא היתר חובת העירייה לאכוף את החוק ולשמור על בטיחות האנשים והסביבה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s