תושבי חולון שותפים לחידוש חזון העיר

כל תושב יכול להיכנס לאתר אינטרנט ייעודי ולהעלות רעיונות

בשלושת השבועות האחרונים מתקיים בחולון תהליך חדשני, מרתק ומרגש, במסגרתו משתתפים עובדים ותושבים בחידוש ורענון של חזון העיר ומשפיעים על עתידה של חולון. ככל הידוע לי אין לכך תקדים, לפחות לא במגזר המוניציפאלי.

ילדים, בני נוער, מבוגרים, קשישים, אנשי חינוך, גמלאים, מתנדבים – ולמעשה כולם יכולים בלחיצת כפתור להיכנס לאתר ייעודי שהקמנו לשם כך, ולהציע רעיונות שישולבו בחזון או להגיב לרעיונות של אחרים. בבסיס המהלך עומדת ההכרה כי "חכמת ההמון" איננה פחותה ואף עולה על "חכמת היחיד".

אני חייבת לומר כי אני גאה להוביל צעד כזה, שלמעשה מביא לשיא חדש תפיסה, שהתחלנו ליישם כבר לפני כ- 18 שנה. באותה תקופה המושג 'חזון' לא רק שלא היה חלק מההתנהלות המקובלת במערכות ציבוריות, גם חברות עסקיות לא לחלוטין הבינו את משמעותו וחשיבותו.

אנו, שרצינו לקחת את חולון למקום אחר לגמרי, הן מבחינת איכות החיים בה ומה שיש לה להציע לתושביה, והן מבחינת תדמיתה הציבורית הכוללת, הבנו כי קודם כל יש להגדיר את "החלום", אותו "כוכב צפון" אליו מכוונים, אותו מחוז אליו שואפים ומתקרבים באמצעות מדיניות ברורה ועקבית. לא שידענו מראש איך הכל יעבוד, לא שיכולנו לחזות את כל ההתפתחויות או מה מבין כל הצעדים יצליח יותר ומה פחות, אבל דבר אחד ידענו – עלינו  להגדיר ולנסח את חזון העיר בצורה בהירה וברורה.

ואמנם, חולון הגיעה להישגים מרשימים ומימשה את השאיפות שעמדו לנגד עינינו בראשית הדרך. העובדה שקבענו מדיניות ויישמנו תוכניות עבודה, שנגזרו מהחזון, אפשרה לנו להיות ארגון ציבורי יוזם ומתחדש אך גם מוכוון מטרה, שאליה כולם נרתמים ובה משקיעים את מירב המאמצים.

בחלוף הזמן ועם המציאות המשתנה בארץ ובעולם חשנו כי חלק מהיגדי החזון נותרו מתאימים וראויים ואילו אחרים דורשים עדכון וחידוש. לפיכך החלטנו לצאת לתהליך להבניית חזון מחודש, בהשתתפות הנהלת העיר, העובדים, חברות הבת העירוניות, מעגלי מתנדבים ופורומים מקצועיים. לשם כך פתחנו אתר אינטרנט ייעודי המאפשר קליטת רעיונות ומיונם.

שמחנו לגלות כי רבים מגלים מעורבות. מאות רעיונות טובים נאספו ועוררו עניין ותגובות.
כך למשל הציע אחד הילדים לבנות גינה ציבורית שבנויה על משחקי Xbox ופלייסטיישן, עובדת שהיא גם אמא הציעה לבנות 'גן סיפור' שיסייע בתהליכי גמילה ממוצצים, מנהל בית ספר הציע לייסד את 'תחרות הממציא הצעיר' לעידוד חשיבה המצאתית ופיתוחים טכנולוגיים מקוריים בקרב בני נוער, והיה מי שחשב שיש לחלק אדניות ועציצים במחיר מוזל לתושבים- כדי להוסיף צבע ושמחה לחיים בעיר. אלו הן כמובן רק דוגמאות אחדות מתוך שלל רעיונות מקוריים ויצירתיים, המביאים לידי ביטוי את חלומותיהם ושאיפותיהם של רבים בכל הנושאים הקשורים לחיים בעיר ולהתנהלותה.
לאור ההצלחה, לאחר כשבועיים פתחנו את האתר לציבור הרחב ואף הארכנו את משך הזמן שהמערכת פתוחה לציבור.

כיום נמצאים באתר מעל 1000 רעיונות, שהועלו על ידי מאות משתתפים. חלק מהרעיונות נקודתיים מאוד, אחרים נרחבים. כולם יקובצו ויאוחדו לרעיונות מכלילים, שבסופו של דבר יתורגמו להיגדי החזון החדש. במקביל, יועברו ההצעות והרעיונות הקונקרטיים אל המנהלים ואל היחידות האמונות על הנושא המוצע, כדי לבדוק אם ניתן ליישמם במסגרת תוכניות העבודה.
האתר יהיה פתוח עד 10 ביוני. ממליצה להיכנס ולהתרשם. אשמח לשמוע תגובות.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s