טוב על פני הרע, אור על פני החושך

ני הנוער של חולון בטקס ליד האנדרטה 'ששה מיליון אורות', יצירתה של הפסלת רחל כספי

בני הנוער של חולון בטקס ליד האנדרטה 'ששה מיליון אורות', יצירתה של הפסלת רחל כספי

אירועי יום הזיכרון לשואה ולגבורה בחולון נפתחו בטקס מרגש שערכו בני הנוער באנדרטת "ששה מיליון אורות", בהדלקת לפיד הזיכרון. לאחר מכן, באולם מלא מפה לפה בניצולי שואה, בני דור שני ושלישי, חיילים, בני נוער ותושבים רבים, התקיים הטקס העירוני לציון יום השואה והגבורה.

בנוסף, יותר מ-30 בתים פרטיים, כמו גם "בית להיות" –להנצחת תודעת השואה ולקחיה ובמספר מוסדות קהילתיים נוספים בעיר, נערכו ערבי "זיכרון בסלון", במהלכם נפגשו בני כל הגילאים, ובכלל זה אנשים צעירים ובני נוער, עם  ניצולי שואה או בני הדור השני, שסיפרו למשתתפים את סיפורם וקיימו שיח-בין דורי לצד פעילות תרבותית-אמנותית משותפת.

יום הזיכרון הוא יום משמעותי ולא קל עבור רבים מאיתנו, זהו יום בו מתערבבים זה בזה סיפורים משפחתיים ולאומיים, כמו גם עצב ויגון עם שמחת התקומה והחיים בארץ.

רציתי לשתף בדברים שנשאתי בטקס אל מול האנדרטה , ומכוונים במיוחד אל הדור הצעיר:

כמדי שנה, בערב יום הזיכרון לשואה ולגבורה, נקבצים אנו כאן עמכם, בני הנוער של חולון, ויחדיו מדליקים אש בשש אבוקות האנדרטה, יצירתה של הפסלת רחל כספי, האנדרטה המסמלת ששה מיליון אורות, שכבו לעד.

השנה הנושא המרכזי של יום הזיכרון לשואה ולגבורה הינו: כאב השחרור והחזרה לחיים: 70 שנה לסיום המלחמה.

לאורך כל שנותיה של מדינת ישראל ועוד קודם לכן, ניצולי שואה רבים השתתפו, איש-איש בדרכו, בבניית עולם טוב יותר למען עצמם, למען ילדיהם ולמען הדורות הבאים שלא ידעו את מוראות השואה. כפי שאמרה אחת הניצולות אשר איבדה בגטו לודז' ובאושוויץ עשרות מבני משפחתה: "אם ישבו לשולחן הסדר בביתי יותר מ-20 איש, דור שני ושלישי, אני את שלי עשיתי".

בטקס עם ניצולות השואה תושבות חולון ויקירות העיר בת שבע דגן ומלכה רוזנטל

בטקס עם ניצולות השואה תושבות חולון ויקירות העיר בת שבע דגן ומלכה רוזנטל

אנו בחולון חשים חובה וזכות לנצור בליבנו את הנספים, לזכור ולהזכיר את שנעשה להם ולעמנו ולחלוק כבוד לניצולים החיים עימנו ובחרו בחיים, ביצירה, בעשייה, בבניית משפחה ובתרומה לבניית החברה הישראלית והמדינה.

במוסדות החינוך, ב'בית להיות' וכמובן בטקסי הזיכרון והפעילויות המתקיימות היום ומחר, אנו מבקשים להעביר אליכם, בני הדור הצעיר את המסר: זוכרים את שהיה, מכירים את ההיסטוריה ולומדים ממנה.

על כל אחד מאיתנו להבין, ללמוד ולהפנים את לקחי השואה הנוראית מכל שידעה האנושות ולבנות חברה אחרת, אנושית, טובה יותר, הומניסטית ונאורה, המכבדת כל אדם באשר הוא ומגלה חמלה כלפי הזר, החלש והנזקק.

תודתי לכל אחד ולכל אחת מכם על השתתפותכם כאן הערב ואני שולחת בשמכם את ברכתי לניצולי השואה החיים עימנו: הנכם תמיד בלבנו.

אני מודה לכולכם ומברכת אתכם כי תדעו תמיד לבחור בטוב על פני הרע, באור על פני החושך.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s